MONTAŻ WZMOCNIEŃ MECHANICZNYCH

wiazanie naturalne statyczne

Dbanie o drzewa dojrzałe i sędziwe

Równolegle istniejący świat Drzew daje człowiekowi subtelne towarzystwo - relację ciszy i uważności. Kocham biegać wśród drzew, wspinać się na nie i pracować z nimi. Praca z drzewami jest niezwykle inspirująca, rozwija mnie i daje rozumienie Czasu i Przestrzeni. Dynamika współczesnego Świata potrafi jednak być dla nich okrutna. Istnieją co najmniej dwa powody, żeby dbać o drzewa:

1. Zdrowie i dobrostan społeczeństw,

2. Zatrzymanie globalnego wymierania, w tym człowieka.

Tomasz Dolny G-T (2023.07.10)

Niewidzialne siły natury

„Najbardziej ekonomiczną relacją pomiędzy dwoma wydarzeniami jest relacja geodezyjna”

                                           R. Buckminister Fuller (1975)

…Wszystkie naturalne struktury podlegają tym samym podstawowym prawom fizyki i to równowaga tych sił trzyma je razem. Stanowią konstrukcje tensegracyjne…” – twórczość Fullera, ale przede wszystkim jego intuicyjne rozumienie Świata zainspirowały mnie do wielogodzinnych obserwacji koron drzew.

Dynamika przyrody

wiazanie dynamiczne boa

Obserwacją drzew w kontekście funkcjonowania Spiral Tensegracyjnych (T) zająłem się w 2015 r. podczas prac konserwatorsko – pielęgnacyjnych pomników przyrody na terenie parku naturalistycznego w Komierowie (powiat sępoleński, woj. kujawsko-pomorskie). Zauważyłem, że korona drzewa połączona trójkątem w odpowiedzi na rozciąganie i kompresje ulega skręcaniu, co daje idealną formę dynamicznej wytrzymałości. Osobiste obserwacje znalazły potwierdzenie w 2017 r. podczas mezocyklonu, który przetoczył się przez park zabytkowy, niszcząc naturalistyczny krajobraz w kilka minut. Przetrwały nieliczne, w tym drzewa ze wzmocnieniami mechanicznymi w układzie trójkąta! Zaistniała sytuacja utwierdziła mnie w przekonaniu, iż tworzenie dynamicznych systemów strukturalnych ma sens.

 

Są to systemy zabezpieczenia i wspomagania biodynamiki koron drzew. Wadliwe, słabe rozwidlenia są często przyczyną rozłamywania się koron drzew. Żeby utrzymać dojrzałe i sędziwe drzewa w otoczeniu człowieka, blisko jego miejsca zamieszkania i pracy konieczny jest monitoring w celu podejmowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, w tym wzmocnień mechanicznych.
Od wielu lat stosuje się różne metody ich wzmacniania i wspomagania. Wzmocnienia mechaniczne możemy podzielić na: wszelkiego rodzaju konstrukcje podtrzymujące (podpory, maszty etc.), wiązania statyczne i dynamiczne. Obecnie, uwzględniając dziedzinę bioinżynierii, najwłaściwszym postępowaniem arborysty wydaje się montaż wzmocnień mechanicznych, dynamicznych, a w skrajnych przypadkach statycznych. Wiązania montowane w koronach drzew mają wspomóc koronę przed nadmiernymi przeciążeniami pochodzącymi głównie od naporu wiatru. Są także alternatywą dla mocnych redukcji konarów i usuwania drzew, gdyż jak wiadomo mocne cięcia szkodzą zachowaniu witalności drzew.
Planowaniem, projektowaniem oraz montażem wzmocnień mechanicznych powinny zająć się osoby z kwalifikacjami i umiejętnościami z uwagi na złożoność problematyki projektowania układów złożonych – nieszkodzącym drzewom. Korony drzew bez widocznych uszkodzeń w rozwidleniach głównych potrzebują dynamiki oraz elastyczności.
Statyczne systemy wzmocnień mechanicznych nie powinny poddawać się siłom rozciągającym, natomiast układy dynamiczne montuje się ze zwisem liny/pasa w zależności od wielkości ugięcia zabezpieczanego przewodnika w rozwidleniu zabezpieczanym. Funkcje wzmocnień mechanicznych są nieocenione i warto je stosować w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w miejscach o dużym ryzyku w otoczeniu drzew.

Doceniajmy piękno drzew, pożyteczność, a także pozytywną energię, którą nam dają. Spacer wśród drzew uzdrawia, łagodzi trudy życia i jest lekiem na przeciążenia współczesnego Świata.

„Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu…
…a od Nas szacunku”
.
Łukasz Borowicz